Artikuj

covid

Bota pas korona virusit

Yuval Noah Harari Njerëzimi po përblallet me një krizë globale. Ndoshta me krizën më të madhe të gjeneratës sonë. Vendimet ...
Read More
72478303_2443758899007289_8222402961897160704_n-1

Pazari i librit në TEG, oferta deri në -60%

Panairi zhvillohet më 18-28 tetor 2019 në qendrën tregtare TEG. Të gjitha uljet e çmimeve për librat e rinj, bestseller-at, ...
Read More
46107058_1168241176666966_3933634897138155520_o

Panair libri – aty ku është lexuesi

Mesi i nëntorit tashmë është kthyer në një festë të madhe për botuesit, lexuesit dhe për librin shqip në përgjithësi ...
Read More
alket-cani-odeon-trilogjia-binjakeve-agota-kristof

“Përralla e zezë” e Agota Kristofit, drama që tronditi ndërgjegjen

Intervistë me Alket Çanin, botuesin e Odeon dhe përkthyesin e “Trilogjia e binjakëve” e Agost Kristof “Trilogjia e Binjakëve” e ...
Read More
kasem-trebeshina-ok

Kasëm Trebeshina, në kërkim të së tashmes së përjetshme

Sot është 90-vjetori i lindjes së shkrimtarit jokonformist. Sipas përkthyesit, krijimtaria e tij shquhet nga një mvehtësi të rrallë stilistike, ...
Read More
cimi-kadare

Imazhi si qasje nga trilli drejt reales

Refleksion mbi albumin “Shqipëria dhe bota në veprën e Kadaresë”, të autorit Ndriçim Kulla. Janë rreth 155 tekste artistike, të ...
Read More