mimoza hysa

Bijat e gjeneralit – një duel mes të kundërtave

INTERVISTA – Mimoza Hysa rrëfen “Bijat e gjeneralit”, romani që u rendit në pesë veprat më të mira të çmimit Kadare 2019 Mimoza Hysa, e njohur nga lexuesi shqiptar si përkthyese e shumë autorëve të rëndësishëm të letërsisë italiane si Giacomo Leopardi, Dino Buzzati, Eugenio Montale, Antonio Tabuçhi, Claudio Magris etj., paraqitet këtë vit në […]

21-leksione

Pse teknologjia favorizon tiraninë

Yuval Noah Harari Shfaqja e demokracive liberale, lidhet me idealet e lirisë dhe barazisë, që mund të duken në pamje të parë të vetëkuptueshme dhe të pakthyeshme. Por këto ideale, janë shumë më të brishta nga sa besojmë ne. Suksesi i tyre në shekullin XX, varej nga kushtet teknologjike unike, që mund të dëshmohen si […]

dritero-aglli-sadija

Një libër me letra dashurie dhe letërsi pasioni

Sadije Murati dhe Shaban Murati “Dashuri në moshën e Krishtit” përmban letrat intime të Dritëro Agollit shkruar për Sadijen në vitet 1964 – 1965, menjëherë pas njohjes dhe lidhjes së fortë me njëri-tjetrit. Njëri në Tiranë e tjetri në Shkodër, gjatë atyre dy viteve pritjeje për t’u bashkuar për gjithë jetën, ata shkruan shumë letra […]

Musa-Ramadani

Të përgjigjesh me Kafkën

Shënime për romanin “Profeti nga Praga” të Musa Ramadanit, fitues i çmimit “Kadare” 2017 Agim Baçi Të rikthehesh nga bota tjetër e të takosh njerëzit me të cilët ke ndarë botën tënde, e të shohësh se nëse të kanë harruar apo vazhdojnë të të kenë në mendje…. Kjo është një ëndërr që do të joshte […]

alket-cani-odeon-trilogjia-binjakeve-agota-kristof

“Përralla e zezë” e Agota Kristofit, drama që tronditi ndërgjegjen

  Intervistë me Alket Çanin, botuesin e Odeon dhe përkthyesin e “Trilogjia e binjakëve” e Agost Kristof “Trilogjia e Binjakëve” e Agota Kristof, është një roman i guximshëm me një stil të pangatërrueshëm, ku lexuesit bëhen në mënyrë të pashmangshme protagonistë të një rrëfimi mizor e të paskrupuj, falë interpretimit të tyre. Një roman që […]

gilman-bakalli

Të martuar me personin e gabuar!

Alain de Botton Martesa është një aventurë e rrezikshme. Një aventurë që ndërmerret nga dy persona, të cilët lidhen në emër të një të ardhmeje, të cilën ato mendojnë se e dinë si do jetë, por që në fakt s’ia kanë as idenë më të vogël. Për një kohë të gjatë njerëzit janë martuar nisur […]

migjnei

Poezi-nderimi për 88-vjetorin e ndarjes nga jeta të Migjenit

Migjeni (13 tetor 1911 – 26 gusht 1938) është poeti dhe prozatori më novator i letërsisë së shekullit të XX, duke sjellë artin e revoltës sociale si askush tjetër. Sot është dita që Migjenin e nderojmë, në 88-vjetorin e ndarjes nga jeta. Në blogun e Bukinist kemi përzgjedhur disa poezi të cilat po i ndajmë […]

xhevair-lleshi-bukinisti

Kadri Roshi, dashuri e dehur – ese

Xhevair Lleshi   Karavasta do të thotë Bashta e zezë. Kishte një kasolle me kallama dhe mbuluar me kundje, brenda një jastëk të gdhendur shelgu dhe një divan po të gdhendur vidhi. Asnjë shtrojë. Vetëm dhé e cung. Bashkë me Sheri Mitën dhe Llazar Verën e gjetëm tek po bënte vapën, domethënë po flinte. Shishja […]