amos-ozi

Rrëfim mbi rrëfimin e Amos Oz

Shenime rreth leximit të romanit të shkrimtarit Amos Oz, “Rrëfim për dashurinë dhe errësirën“, botuar nga Skanderbeg Books, përkthyer nga Etleva Pushi dhe Sokol Bega Antonio Çikollari Kam disa orë që kam përfunduar leximin e kësaj vepre dhe vazhdoj të fluturoj në atë ndjenjën e vetëkënaqësisë dhe mirëqenies që më transmeton një lexim i cili […]

guret-e-vetmise

Orët e prera të Çamërisë

Shënime mbi romanin “Gurët e vetmisë” të Enkel Demit, shkruar nën pseudonimin Tom Kuka Artan Gjyzel Hasani Librat e mirë të bëjnë t’i lexosh si një film. Librat shumë të mirë të bëjnë që filmin ta shijosh, jo si spektator i ulur në krah të autorit, por si personazh. Kjo më ndodhi me “Gurët e […]

road to success-big

Si të bëhesh një regjizor i mirë i jetës tënde

Shënim rreth librit “Shihemi në maj” të biznesmenit Kosta Petrov, i botuar në shqip nga shtëpia botuese “Toena” Albert Gjoka Secili prej nesh ka historinë e tij por sfida më e madhe nis atëherë kur dikush të kërkon ta tregosh historinë tënde; të tregosh atë histori natyrshëm, me të vërtetat e thjeshta, me sukseset dhe […]

mimoza

Kumti për një libër

Përshtypje rreth librit me tregime dhe novela të Mimoza Kuchly, “Rrëfej unë, gruaja“ Albert VATAJ Zemra e një gruaja është gjithçka që i përket asaj dhe çdo gjë që pjesëmerr në të çdoditshmen e kësaj misionareje të hirit dhe nënës, shkujdesjes dhe përkorjes, emocionales dhe sensuales, të befasishmes dhe rastësores, është e zakonta e së […]

linda-b

Një femër midis jetës dhe vdekjes

Përshtypje për romanin “E penguara – Requiem për Linda.B” të Ismail Kadaresë Era METAJ Nuk  dyshoj se Ismail Kadare është një  shkrimtar heretik. Nuk është e mjaftueshme ta quash atë Jevtushenko shqiptar; ai është thjesht një rebel. Dallimi midis një rebeli dhe një heretiku është se i pari shpreh zemërimin e tij në mënyrë spazmodike, […]

pallati

Disa pyetje për Mark-Alemin

Përshtypje për romanin “Pallati i Endrrave” i shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare. Ralfi SALIHI* Nisem nga titulli, një titull gjithmonë do të sjellë goditjen e parë për lexuesin. Kjo “goditje” qe e beftë pasi nuk po vendosja dot a kisha të bëja me një libër filozofik apo, përtej titullit qëndronte ndonjë simbolikë e fshehur, ashtu si […]

kur-sunduesit

Kadare, Chronotope-ja që ka ngrirë tri minuta të një epoke

Shënime për veprën “Kur sunduesit grinden (Rreth misterit të telefonimit Stalin-Pastërnak)” të shkrimtarit tonë të madh Isamil Kadare, botuar nga Onufri në muajin nëntor 2018) Ilir Yzeiri Libri i fundit i Kadaresë “Kur sunduesit grinden”, na dëshmon përsëri se shkrimtari ynë i madh është i vetmi artist që arrin të identifikohet me kulmin e artit […]

tea-stilton

Pesë shoqet Tea në kërkim të Tulipanit të Zi

Përshtypje për librin “Në gjurmët e Tulipanit të zi” të Tea Stilton, botuar nga Shtëpia Botuese Pegi Agim Doksani Tea Stiltoni, motra e Jeronim Stiltonit është personazh shumë i dashur, sidomos për vogëlushet, me të cilin lexuesi i vogël është njohuri përmes librit “Aventurat e Jeronim Stiltonit”. Këtë radhë, vajza çapkëne, e dërguara e posaçme […]

stilton

Pse duhet ta lexojnë vogëlushët “Shpata në shkëmb”?

Përshtypje rreth librit “Shpata në shkëmb” të Jeronim Stilton, botuar nga Shtëpia Botuese Pegi Me “Shpata në shkëmb” Jeronim Stilton çel të ashtuquajturin “Cikli arturian”, ose “Ciklin breton” të rrëfimeve, që bazohet në një seri tregimesh dhe legjendash, të mbledhura duke filluar nga shekulli XII, të cilat kanë si protagonistë Arturin dhe Kalorësit e Tryezës […]

foto-presidenti eshte i zhdukur

Roman që nuk duhet humbur kurrsesi

Review rreth librit “Presidenti është i zhdukur” i shkruar nga ish-presidenti Bill Clinton dhe James Patterson. Tessa BERENSON Është koha kur Presidenti do të akuzohet. Një jugor progresiv me një prekje të zakonshme, është gati të përballet kundër një Shtëpie Konservatore, e cila është e vendosur që ta largojë atë nga zyra. “Egërsia për uzurpimin […]