Fjala

mimoza hysa

Bijat e gjeneralit – një duel mes të kundërtave

INTERVISTA - Mimoza Hysa rrëfen “Bijat e gjeneralit”, romani që u rendit në pesë veprat më të mira të çmimit ...
Read More
21-leksione

Pse teknologjia favorizon tiraninë

Yuval Noah Harari Shfaqja e demokracive liberale, lidhet me idealet e lirisë dhe barazisë, që mund të duken në pamje ...
Read More
feminizmi-elena-ferrante

Ende nuk mund të jemi plotësisht vetvetja

Si është e mundur, më pyesin njerëzit, që nuk njeh qoftë edhe një kurvë? Patjetër që njoh: Letërsia është plot ...
Read More
libri-adoleshent

TREGIM – Soni

Xhevair Lleshi Vajza e komshiut në katin e katërt, Soni, që ndjek shkollën (unë nuk e dija vitin e shkollimit) ...
Read More
dritero-aglli-sadija

Një libër me letra dashurie dhe letërsi pasioni

Sadije Murati dhe Shaban Murati “Dashuri në moshën e Krishtit” përmban letrat intime të Dritëro Agollit shkruar për Sadijen në ...
Read More
Musa-Ramadani

Të përgjigjesh me Kafkën

Shënime për romanin “Profeti nga Praga” të Musa Ramadanit, fitues i çmimit “Kadare” 2017 Agim Baçi Të rikthehesh nga bota ...
Read More
alket-cani-odeon-trilogjia-binjakeve-agota-kristof

“Përralla e zezë” e Agota Kristofit, drama që tronditi ndërgjegjen

Intervistë me Alket Çanin, botuesin e Odeon dhe përkthyesin e “Trilogjia e binjakëve” e Agost Kristof “Trilogjia e Binjakëve” e ...
Read More
gilman-bakalli

Të martuar me personin e gabuar!

Alain de Botton Martesa është një aventurë e rrezikshme. Një aventurë që ndërmerret nga dy persona, të cilët lidhen në ...
Read More
migjnei

Poezi-nderimi për 88-vjetorin e ndarjes nga jeta të Migjenit

Migjeni (13 tetor 1911 – 26 gusht 1938) është poeti dhe prozatori më novator i letërsisë së shekullit të XX, ...
Read More
xhevair-lleshi-bukinisti

Kadri Roshi, dashuri e dehur – ese

Xhevair Lleshi Karavasta do të thotë Bashta e zezë. Kishte një kasolle me kallama dhe mbuluar me kundje, brenda një ...
Read More