Përshtypje

mimoza

Kumti për një libër

Përshtypje rreth librit me tregime dhe novela të Mimoza Kuchly, "Rrëfej unë, gruaja" Albert VATAJ Zemra e një gruaja është ...
Read More
linda-b

Një femër midis jetës dhe vdekjes

Përshtypje për romanin “E penguara - Requiem për Linda.B” të Ismail Kadaresë Era METAJ Nuk  dyshoj se Ismail Kadare është ...
Read More
pallati

Disa pyetje për Mark-Alemin

Përshtypje për romanin “Pallati i Endrrave” i shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare. Ralfi SALIHI* Nisem nga titulli, një titull gjithmonë do ...
Read More
kur-sunduesit

Kadare, Chronotope-ja që ka ngrirë tri minuta të një epoke

Shënime për veprën “Kur sunduesit grinden (Rreth misterit të telefonimit Stalin-Pastërnak)” të shkrimtarit tonë të madh Isamil Kadare, botuar nga ...
Read More
tea-stilton

Pesë shoqet Tea në kërkim të Tulipanit të Zi

Përshtypje për librin “Në gjurmët e Tulipanit të zi” të Tea Stilton, botuar nga Shtëpia Botuese Pegi Agim Doksani Tea ...
Read More
stilton

Pse duhet ta lexojnë vogëlushët “Shpata në shkëmb”?

Përshtypje rreth librit “Shpata në shkëmb” të Jeronim Stilton, botuar nga Shtëpia Botuese Pegi Me “Shpata në shkëmb” Jeronim Stilton ...
Read More
foto-presidenti eshte i zhdukur

Roman që nuk duhet humbur kurrsesi

Review rreth librit “Presidenti është i zhdukur” i shkruar nga ish-presidenti Bill Clinton dhe James Patterson. Tessa BERENSON Është koha ...
Read More
Hide-mbi-Kalldrem

Një libër për dylberat e Tiranës së viteve ‘30

Xheni Shehaj Review rreth librit “Hide mbi kalldrëm” i Tom Kuka, botuar nga Botimet Pegi në vitin 2016 "I botuar ...
Read More
lidheset-starnnone

Lidhëset që presin dorën tonë

Shënime për romanin “Lidhëset” të Domenico Starnones, fitues i çmimit Strega 2001, sjellë në shqip nga Mimoza Hysa Agim Baçi ...
Read More
liberlidhesja-caboni-bukinisti

Një libër që ju pasuron bibliotekën dhe shpirtin tuaj

Review për librin "Libralidhësja e historive të humbura” të autores Cristina Cabonin, sjellë në shqip nga botimet Dituria Ena Bulku ...
Read More