Festivali i Librit, nje ure magjike virtuale mes autorit dhe lexuesit

Mbyllet me sukses Festivali i Librit – Bukinist 2021, i zhvilluar më 2 – 30 prill 2021. Rreth 90 autorë, përkthyes, lexues dhe studiues të ftuar në bisedat online. Mbi 900 mijë ndjekës u përfshinë, komentuan dhe bënë pyetje në rrjetet sociale të Bukinist. Ky festival, gati për tu kthyer në traditë gjatë muajit prill […]

Veprat e përkthyera që fituan çmime në vitin 2018

Platforma online e librit shqip Bukinist bën të ditur veprat letrare të përkthyera të cilat kanë fituar çmime gjatë vitit 2018. Mes çmimeve letrare, për përkthimin kanë dhënë çmime libraria Bukinist, Ministria e Kulturës, Akademia e Çmimeve Kult dhe Shoqata e Botuësve Shqiptarë në Panairin e Librit Tirana 2018. Bukinist.al i shpall fituesit përmes një […]

Pesë shoqet Tea në kërkim të Tulipanit të Zi

Përshtypje për librin “Në gjurmët e Tulipanit të zi” të Tea Stilton, botuar nga Shtëpia Botuese Pegi Agim Doksani Tea Stiltoni, motra e Jeronim Stiltonit është personazh shumë i dashur, sidomos për vogëlushet, me të cilin lexuesi i vogël është njohuri përmes librit “Aventurat e Jeronim Stiltonit”. Këtë radhë, vajza çapkëne, e dërguara e posaçme […]

Pse duhet ta lexojnë vogëlushët “Shpata në shkëmb”?

Përshtypje rreth librit “Shpata në shkëmb” të Jeronim Stilton, botuar nga Shtëpia Botuese Pegi Me “Shpata në shkëmb” Jeronim Stilton çel të ashtuquajturin “Cikli arturian”, ose “Ciklin breton” të rrëfimeve, që bazohet në një seri tregimesh dhe legjendash, të mbledhura duke filluar nga shekulli XII, të cilat kanë si protagonistë Arturin dhe Kalorësit e Tryezës […]

Një libër që ju pasuron bibliotekën dhe shpirtin tuaj

Review për librin “Libralidhësja e historive të humbura” të autores Cristina Cabonin, sjellë në shqip nga botimet Dituria Ena Bulku Një shkrimtare që e zbulova rastësisht që në librin e saj të parë “Vajza e Mjaltit” dhe instiktivisht e ndoqa në rrugëtimin e atyre që pasuan deri tek më i fundit, “Libralidhësja e historive të […]