dy plazh

Leximet e verës, – 9 autorët shqiptarë që rekomandojmë

Përzgjedhje veprash nga letërsia bashkëkohore shqiptare që ka bërë Bukinist.al dhe Leximtari.al për lexuesit gjatë pushimeve verore Gjatë dy viteve të fundit proza shqipe ka shënuar rritje cilësore, veçanërisht romani. Autorë të njohur, por edhe prozatorë të rinj kanë sjellë prurje që e rrisin nivelin e letrave shqipe. Platforma më e madhe online e librit […]

leximtari-FB-COVER

Çmimet letrare që i zgjedh vetë lexuesi

Bukinist dhe Leximtari Platforma më e madhe online e librit shqip, Bukinist.al dhe blogu Leximtari.al organizojnë për të katërtin vit radhazi votimin online për librin më të mirë që është hedhur në qarkullim nga shtëpitë botuese shqiptare. Përmes një procesi përzgjedhës në gjashtë kategoritë: Libri për fëmijë, poezia shqipe, romani shqip, romani i përkthyer, libri […]

fituesit

Çmimet vjetore kombëtare të letërsisë – ja 6 veprat fituese të vitit 2018

Më 22 janar 2020 u zhvillua ceremonia e ndarjes së Çmimeve Kombëtare të Letërsisë për vitin 2018. Juria e përbërë nga Visar Zhiti, Dhurata Shehri, Brikena Çabej, Riza Braholli dhe Alda Bardhyli përzgjodhi librat fitues në 6 zhanre të ndryshme: për romanin më të mirë, përmbledhjen me tregime, vëllimin poetik, veprën më të mirë eseistike, […]

CMIMET-veprat letrare

Ja 5 librat e autorëve shqiptarë që fituan çmime gjatë vitit 2018

Ministria e Kulturës, platforma Bukinist.al, Akademia e Çmimeve Kult, Instituti Pashko dhe Shoqata e Botuesve Shqiptarë janë çdo vit çmime në fushën e libri: Mënyrat e përzgjedhjes dhe debatet rreth tyre; fituesit e vitit të kaluar. Në Shqipëri jepen shumë çmime letrare brenda një viti kalendarik për veprën më të mirë të shkruar nga autorët […]

Print

Bukinist-it i jepet çmimi i parë si platforma që nxit leximin në Shqipëri

Vlerësimi është dhënë nga Festivali DiteNetet e Librit, i organizuar nga Klik Ekspo Group më datat 16-20 maj 2018 në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar Pas rreth dy vjetësh aktivitet në shërbimin e lexuesve të librit shqip në Shqipëri dhe kudo nëpër botë, vijnë edhe shpërblimet e para për librarinë online të librit shqip, Bukinist.al. […]

promovimi-angron-tuga

Molepsje estetike

Shënime rreth librit “Mërkuna e zezë” i Agron Tufës, botuar nga “Onufri”, i shpallur romani shqip më i mirë i vitit 2017 nga Bukinist Balil Gjini Brenda një qerthulli të mbyllur dëbore, e cila  është e aftë që përmes vizllimeve pasqyrore të ndjellë mirazhe, haluçinacione, ëndrra, gjumë, zhvillohen ngjarjet e librit të mbramë të Agron […]

libri-me-i-mire-2017-bukinist

Libri më i mirë i botuar gjatë vitit 2017, ja 6 librat fitues

Bukinist shpall me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit, më 23 prill 6 librat më të mirë që janë hedhur në qarkullim nga shtëpitë botuese shqiptare gjatë vitit 2017 Bukinisti mbylli procesin e përzgjedhjes së librave më të mirë të botuar gjatë vitit 2017 në gjashtë kategoritë: Libri për fëmijë: romani shqip, romani i përkthyer; […]

proza-shqipe-2017-bukinist

Romani shqip i botuar gjatë vitit 2017, ja 7 librat në garë

Bukinisti organizon çdo vit sondazhin për librin më të mirë të botuar në vitin paraardhës. Për secilën prej 6 kategorive të përcaktuara për votim, përzgjidhen 7 libra, ku ftohen lexuesit që të përzgjedhin librin për fëmijë. Në kategorinë e romanit shqip të botuar gjatë vitit 2017 janë përzgjedhur këto libra:  “Mërkuna e zezë” – Agron […]