busins ok

8 libra që i duhen biznesit shqiptar gjatë vitit 2020

Në një botë në ndryshim të vazhdueshëm, libri mund të jetë një mik i mirë në ndihmë të bizneseve për të përcjellë njohuritë, për të zhvilluar praktika të mira tek sipërmarrjet e produkteve dhe shërbimeve dhe për të motivuar dhe trajnuar stafin. Librat në ditët tona shërbejnë si mjete të fuqishme për të marrë njohuri […]

romanet

Ja 10 romanet e botuara nga autorët shqiptarë gjatë vitit 2019

Viti 2019 do të mbahet mend për prurjet më interesante në prozën e gjatë. Këtë vit u shfaqen me romane para lexuesve shqiptarë jo vetëm autorë të njohur si Mira Meksi, Bashkim Shehu apo Fatos Kongoli, por edhe emra të rinj si Tom Koka, Anisa Makarian, Mimoza Hysa apo Kliton Nesturi. Krahasuar me zhanre të […]

facebook-ads

Panair libri, aty ku është lexuesi

Është viti i katërt radhazi që platforma më e madhe e librit shqip, Bukinist.al organizon panairin e librit në “shtëpinë e lexuesit”. Kështu e kemi quajtur vitet e kaluara, ndërsa këtë vit vjen me emrin “Panairi online i librit – 2019” dhe do të jemi me ju deri më datë 25 nëntor 2019. Kjo nismë […]

fabiola goro

Lexime në plazh 2019 – fotot më të bukura

Libraria më e madhe online e librit shqip, Bukinist.al organizoi gjatë muajve korrik dhe gusht mini-konkurse “Lexime vere” për fotot që marrin më shumë pëlqime. Sigurisht, që pati dy fitues, por ne kemi vendosur që të përzgjedhim disa prej fotove, të cilat ndonëse nuk fituan, ishin tejet të veçanta. Sepse e tillë është edhe bota […]

vlora-rikthim-te-klasiket

Një Prill i thyer, shumë shpirtra të thyer

Mersi Kallmi* Ndoshta sot është hera e parë që nis të shkruaj për të t’u drejtuar ty, kushëri i dashur, që koha ta ka venitur kujtimin, për të treguar se kujtimet e tua janë gdhendur në një libër për t’u lexuar nga ҫdo cep i botës… apo mos duhet të kujtoj që bota është e […]

hapja-1

Një festival ndryshe për kulturën dhe librin shqip

Leximtari             Në kohën kur shumëkush ankohet për krizën e librit dhe të leximit, vjen një nismë e cila dha shenjën e qartë se kur të gjithë bëhen bashkë, gjërat ndryshojnë për mirë: Festivali 5-ditor DiteNetet e Librit, i organizuar nga Klik Ekspo Group, për herë të parë dha shembullin se ne duhet ta bëjmë […]

Print

Bukinist-it i jepet çmimi i parë si platforma që nxit leximin në Shqipëri

Vlerësimi është dhënë nga Festivali DiteNetet e Librit, i organizuar nga Klik Ekspo Group më datat 16-20 maj 2018 në mjediset e Muzeut Historik Kombëtar Pas rreth dy vjetësh aktivitet në shërbimin e lexuesve të librit shqip në Shqipëri dhe kudo nëpër botë, vijnë edhe shpërblimet e para për librarinë online të librit shqip, Bukinist.al. […]

dite-netet-logoja

Klik Ekspo Group sjell DitëNetët e Librit, ja risitë në tregun kulturor

[sg_popup id=”1″ event=”onload”][/sg_popup] Një tjetër panair i rëndësishëm pritet ti shtohet tregut të librit dhe kulturës në Shqipëri. “DitëNetët e librit” është eventi më i fundit që pritet të nisë më 16 maj dhe është i ideuar nga Klik Ekspo Group, kompania e vetme që përfaqëson Shqipërinë pranë UFI – Organizata Globale e Panaireve dhe […]

aleks-buda-ismail-kadare-konkurs-bukinist-onufri

Konkursi #JamLiber – #IsmailKadare, Bukinist shpall fituesit e gjimnazit “Aleks Buda”

Platformë online e librit “Bukinist”, në bashkëpunim me shtëpinë botuese “Onufri” dhe gjimnazin “Aleks Buda” në Tiranë shpallën sot fituesit e konkursit me përshtypje #JamLiber – #IsmailKadare, organizuar me rastin e 82-vjetorit të shkrimtarit tonë të shquar. Nxënësit morën pjesë me përshtypjet e tyre, duke përzgjedhur një prej veprave që iu ka pëlqyer më shumë […]

vogelushet

Shokët e verës, ja 8 libra të rinj për fëmijën tuaj gjatë pushimeve

Bukinist sjell një listë me tetë tituj të rinj për lexuesit e vegjël që janë hedhur në qarkullim nga shtëpitë botuese gjatë dy muajve të fundit; kjo përzgjedhje është bërë duke marrë në konsideratë ditën plot aventura, shëtitjet në natyrë dhe pasionet e të vegjëlve në natyrë. Edhe librat janë një arratisje e bukur për […]