10 librat me te shitur te muajit shkurt 2023

Librat për dashurinë në prag të Shën Valentinit, librat e biznesit dhe botimet e reja tërhoqën vëmendjen e lexuesit. Edhe Fjodor Dostojveski mbetet klasik i përhershëm. Top 10 librat më të shitur tek Bukinist.al gjatë muajit shkurt 2023… Platforma më e madhe online e librit shqip, Bukinist.al ka nxjerrë top-10 librat më të kërkuar të […]

Një festival ndryshe për kulturën dhe librin shqip

Leximtari             Në kohën kur shumëkush ankohet për krizën e librit dhe të leximit, vjen një nismë e cila dha shenjën e qartë se kur të gjithë bëhen bashkë, gjërat ndryshojnë për mirë: Festivali 5-ditor DiteNetet e Librit, i organizuar nga Klik Ekspo Group, për herë të parë dha shembullin se ne duhet ta bëjmë […]

Vlerësime për Kasem Trebeshinën

Lajmi për ndarjen nga jeta të Kasem Trebeshinës ka sjellë reagime dhe komente nga studiues, lexues, dashamirës, por edhe politikanë të ndryshëm. Bukinist ka përzgjedhur vetëm disa prej tyre, të cilat i gjeni si më poshtë:   Edi Rama, kryeministër   Mirëmëngjesi dhe lejomëni të ndaj me ju trishtimin për ndarjen nga jeta të Kasëm […]