Një britmë natën – tregim

Tregim Nga Grazia Deledda Tre pleq, mosha e të cilëve apo ndoshta edhe zakoni i të ndenjurit së bashku u ka dhënë një ngjashmëri të tillë, sikur të ishin vëllezër, rrinë gjithë ditën të ulur dhe kur  është kohë e ...
Read More

Autorja e Harry Potter viziton Shqipërinë

Autorja e librit të famshëm “Harry Potter” JK Rowling ka vizituar brigjet shqiptare. Vetëm pak javë pasi ka hedhur në treg botimin e 8 të librit më të shitur në botë, shkrimtarja e njohur ka zgjedhur Butrintin për të kaluar ...
Read More

Mira Meksi: Pse duhet sakrifikuar zemra

Heroina e novelës “Pa zemër në kraharor" e Mira Meksit është një piktore 30-vjeçare. Ngjyrat, me të cilën pikturohet gjithçka në librin e shkrimtares, janë ato të hirit të padashurisë, të mungesës së dashurisë së vërtetë. Në një intervistë për ...
Read More

Ologjia e Aeditions me lajme të mira; së shpejti Dinozaurologjia dhe Spiunazhologjia

Lajme të mira për të pasionuarit pas serisë së Ologji-së së Aeditions. Pas 8 botimeve të magjishme të kësaj shtëpie botuese, vjeshta do të sjellë në treg edhe dy botime të reja: Spiunazhologjia dhe Dinozaurologjia. Bukinist mësoi se këto dy ...
Read More