Herri Poter, fëmija me shumë bela mbi kokë

harris-ok

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ese rreth librit “Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit” të Joanne K. Rowling, botuar nga Dituria

Arbër Kapxhiu

Herri Poter është fëmija i pazakontë që më ka tërhequr jashtëzakonisht shumë dhe më ka futur në një skenë emocionesh të thella. Belatë që e shoqëronin atë fëmijë më rrëmbyen që kur e mora në duar këtë libër për herë të parë.

Nga të gjithë seritë i preferuari im është i treti “Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit”. Në këtë seri jeta e tij është vërtetw në rrezik: Një vrasës i rrezikshëm është arratisur nga burgu i frikshëm i Azkabanit dhe do e ndjekë pas, i vendosur ta vrasë. Ndoshta kësaj radhe as shkolla magjike dhe as shokët e tij më të ngushtë nuk mund ta ndihmojnë dot.

Së bashku me miqtë, Ronald Uesli dhe Hermiona Granxher, Herri heton Sirius Blek, një i burgosur i arratisur nga Azkaban, burgu i magjistarit, që besohet të jetë një nga aleatët e vjetër të Lord Voldemort.

Libri nis në të njëjtin rend, në shtëpinë e tezes së tij ku ai është i detyruar që të kalojë pushimet verore, por gjithmonë duke dëshiruar që të ishte në shkollë dhe me shokët që ai i konsideron familje.

Gjatë një vizite të hallës së tij jobiologjike, pas ofendimeve që ajo i bën prindërve të tij, Herri bën një magji pa dashje dhe e fryn hallën si tullumbace. I trembur dhe i revoltuar si çdo adoleshent, Herri merr baulen dhe gjërat e tij dhe largohet, por trembet nga një qen i zi dhe shumë i madh dhe aksidentalisht thërret transportin magjik.

Duke gënjyer për identitetin e tij, arrin që të shkojë në kazanin magjik, takon Ministrin e Magjisë, i cili për një arsye të çuditshme duket shumë i lehtësuar që Herri është  shëndoshë e mirë dhe nuk i bërtet atij që përdori magji jashtë shkolle edhe pse është e ndaluar me ligj.

Gjatë kohës që qëndron në Diagon Alli, ai kalon pjesën më të bukur të pushimeve të tij verore duke blerë gjërat e nevojshme për shkollë, pas disa ditësh shokët e tij të ngushtë i bëjnë surprizën e tij të madhe duke iu bashkuar atij në hotel dhe së bashku shkojnë për të marrë trenin për në Hoguorts. Aty nisin dhe aventurat e tij dhe na mbajnë ne lexuesve të vegjël peng të ritmit të ditës së tij.

Para se të nisej zoti Uesli i rrëfen Herrit sekretin që të gjithë duket se po ia mbanin të fshehur që Sirius Blek ishte arratisur nga burgu i Azkabanit, personi përgjegjës për vdekjen e prindërve të tij. Ai tha se ishin marrë masa shumë të rrepta sigurie, duke përfshirë edhe rojet e Azkabanit që ishin shumë të frikshëm dhe thithnin çdo grimcë të lumturisë.

Dhe çuditërisht Herri u përball me ta në tren, ku çdo gjë u bë e errët dhe çdo kujtim i lumtur iu duk se iu zhduk nga memoria.

Mësuesi i ri i Mbrojtjes kundër Arteve të Errëta, Remus Lupin, mbron Herrin, Ron dhe Hermionën nga xhindet. Ata më vonë mësojnë se xhindet do të patrullojnë shkollën në përpjekje për të kapur Blek. Ndërsa vitet e treta lejohen të vizitojnë fshatin e gjithanshëm të Hogsmed me pushime, Herri është i bllokuar të shkojë sepse nuk ka ndonjë leje nga mbrojtësi i tij ligjor. Atij i japin hartën, e cila tregon të gjitha pasazhet dhe njerëzit në bazat e Hoguorts. Lupin më vonë kap Herrin me hartën dhe e konfiskon atë, duke besuar se rrezikon Herri.

Peripecitë për Herrin nuk kanë të sosur.

Gjatë një ndeshje kuidiç, Herri ligështohet dhe bie nga fshesa e tij pasi xhindet pushtojnë fushën. Urtimori nuk donte që xhindet të hynin në Hoguorts dhe ishte zemëruar. Më pas, profesor Lupin i mëson Herrit si të mbrohet nga xhindet, duke përdorur hijeshinë Patronus.

Miqësia e Ron dhe Hermionës vuan më vonë kur Ron beson që macja e Hermionës, Crookshans, të ketë ngrënë miun e tij. Hermiona gjithashtu merr dhuratën e Krishtlindjes së Herrit në mënyrë anonime, një fshesë më të lartë të shkallës Firebolt, e marrë nga frika se mund të merrej nga Sirius Blek. Ndërkohë, hipogrifi Hagrid është në rrezik të ekzekutohet nga Ministria e Magjisë pasi plagosi Draco Malfoy, i cili provokoi hipogrifin. Babai i tij Luius Mallfoi përpiqet të sigurojë drejtësi për dëmtimin e djalit të tij.

Me gjithë përpjekjet e Hermionës dhe Ron për të mbrojtur hipogrifin, ata dhe Herri duket se dëgjojnë Buckbeak të ekzekutuar ndërsa largohen nga kasollja e Hagrid. Qeni i madh i zi shfaqet dhe sulmon Ron, pastaj e tërheq atë në një tunel. Ata zbulojnë se qeni është i zi në formën e kafshëve. Herri çmonton Blekun dhe synon ta vrasë atë, por nuk është në gjendje ta bëjë këtë.

Lupin hyn dhe përqafon Blekun si mik. Kuptohet që prindërit e Herrit i ka tradhtuar Piter Bishtkuqi. Ai është miu që ka Roni dhe e pranoi që i kishte tradhtuar, duke zbuluar vendndodhjen e shtëpisë së Herrit dhe duke thyer betimin. Ndërkohë, doli që Lupin ishte një njeri ujk, dhe kur doli hëna e plotë ai

shndërrohej në një njeri ujk. Ai u shndërrua në ujk dhe donte të vriste Herrin dhe të gjithë të tjerët. Lupin dhe Blek e shndërrojnë Piterin në formën njerëzore dhe përgatiten ta vrasin atë, por Herri i ndalon ata, duke ndjerë se babai i tij nuk do ta dëshironte. Ai i bind Lupin dhe Blekun që të dërgojnë Piterin në Azkaban.

Ndërsa përpiqen ta sjellin Piterin përsëri në Hoguorts, hëna e plotë e shndërron Lupin në një ujk. Lupin tani i egër i sulmon ata dhe në konfuzion, Piter shpëton. Siriusin e kapën dhe burgosën në kullën më të lartë të shkollës derisa të vijnë dhe t’i japin puthjen e vdekjes. Ndërkohë Hermiona kishte një zinxhir kohe, ajo mund të kthehej, dhe ata u kthyen në kohën kur po vrisnin hipogrifin e Hagridit, pastaj e shpëtuan atë dhe shpëtuan dhe Sirius Blek.

Nga seritë e Herri Poter, ky libër do të mbetet gjithmonë i preferuari im, pasi Herri do të ndihet jo vetëm, më afër prindërve të tij, pasi ka mbështetjen e Siriusit që të përballojë çdo sfidë. Tanimë ai nuk është i frikësuar për peripecitë që e presin…

Me këtë ese autori fitoi vendin e dytë në konkursin që organizoi Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit sëbashku me Bukinist, me rastin e fushatës së librit për fëmijë, gjatë muajit qershor.

harry-potter-3-i-burgosuri-i-azkabanit

Librin “Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit” të Joanne K. Rowling, botuar nga “Dituria” e gjeni tek LINKU

Gjatë muajit korrik të gjithë librat e Joanne K. Rowling i gjeni në oferte tek Bukinist.al

ofertaas

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *