Si te mesoni femijen tuaj per te dashuruar leximin

Disa këshilla të thjeshta dhe praktike për prindërit në mënyrë që të fusin fëmijët e tyre në botën magjike të librit dhe leximit: Çfarë nevojitet për të rritur një lexues! UNICEF Dashuria për të lexuar hap derën për aventura, për të mësuar gjëra të reja dhe një mori të tërë aftësish gjuhësore kyçe siç janë […]

Afganistani nuk eshte vendi qe talibanet dikur sunduan

Reflektimi i autorit Khaled Hosseini mbi peizazhin kulturor tashmë të ndryshuar shumë, me të cilin po përballet regjimi i ri Khaled Hosseini* Dhe kështu, brenda pak ditësh, talibanët janë kthyer. Flamuri i tyre valon me krenari mbi qytetet e mëdhaja afgane, duke përfshirë edhe vendlindjen time, Kabul – në kontrast mahnitës me vlerësimet e inteligjencës […]

Arti i te lexuarit

Bedri Dedja* Ndonjërit mund t’i duket pak si e çuditshme që ta quash leximin art. Dhe vërtetë, rrallëkush e përdor këtë shprehje, pa folur për disa që edhe mund të mos jenë dakort me këtë mendim. Këtu, ne nuk bisedojmë për deklarimin artistik të aktorit në skenë apo në ekran. Fjala është gjetiu; për të […]

shiten vota

Shes votën për zgjedhjet paramentare 2021

Shes Votën për çdo parti që ofron më shumë, të dëshmuar me fotograf dhe mund të siguroj shumë të tjera! Mos u çudisni! Tani online shitet gjithçka. Rrezik edhe kjo është duke ndodhur, por jo nga unë!!! Kjo është gënjeshtra ime për 1 Prill, për t’ju treguar një histori të shkurtër se si ju që […]

Filozofia e së tashmes dhe vizioni i Një Toke të Re.

Tani. Një fjalë që e dëgjojmë të gjithë shpesh, por që jo të gjithë janë të aftë të ndjejnë kuptimin e vëtrtetë mbas kësaj fjale. Tani jam këtu. Tani po bie shi. Tani po flas me dikë që dua. Por a e dimë se cdo të thotë me të vërtetë të jesh tani? Shumë filozofë […]

Bota pas korona virusit

Yuval Noah Harari Njerëzimi po përblallet me një krizë globale. Ndoshta me krizën më të madhe të gjeneratës sonë. Vendimet që do merren në javët në vazhdim nga njerëzit dhe qeveria do të formësojnë botën për disa vite në vijim. Ato do të formësojnë jo vetëm sistemet tona shëndetësore, por edhe ekonominë, politikën e kulturën […]

Pazari i librit në TEG, oferta deri në -60%

Panairi zhvillohet më 18-28 tetor 2019 në qendrën tregtare TEG. Të gjitha uljet e çmimeve për librat e rinj, bestseller-at, botimet në seri dhe aktivitetet që do të zhvillohen përgjatë tetorit të librit. Pas suksesit të jashtëzakonshëm që pati “Pazari i librit” në TEG në edicionin e tetorit të vitit të kaluar, apo “Magjia e […]

Panair libri – aty ku është lexuesi

Mesi i nëntorit tashmë është kthyer në një festë të madhe për botuesit, lexuesit dhe për librin shqip në përgjithësi. Prej muajsh po punohet maksimalisht nga industria e shtypshkrimit, autorët, përkthyesit, redaktorët, dhe entet botuese në mënyrë që vitrinat e librit të jenë plot dhe me tituj të larmishëm, teksa lexuesi pret surprizat. Gjithësesi, kjo […]

“Përralla e zezë” e Agota Kristofit, drama që tronditi ndërgjegjen

  Intervistë me Alket Çanin, botuesin e Odeon dhe përkthyesin e “Trilogjia e binjakëve” e Agost Kristof “Trilogjia e Binjakëve” e Agota Kristof, është një roman i guximshëm me një stil të pangatërrueshëm, ku lexuesit bëhen në mënyrë të pashmangshme protagonistë të një rrëfimi mizor e të paskrupuj, falë interpretimit të tyre. Një roman që […]

Kasëm Trebeshina, në kërkim të së tashmes së përjetshme

Sot është 90-vjetori i lindjes së shkrimtarit jokonformist. Sipas përkthyesit, krijimtaria e tij shquhet nga një mvehtësi të rrallë stilistike, ironi e stërholluar dhe humor sarkastik. Gjithashtu shkruan edhe për ndikimin, që ka pasur jeta në burg në veprat e tij Hans-Joachim Lanksch Sivjet, më 8 gusht, u mbushën 70 vjet prej lindjes së Kasëm […]