Shen Valentini – 10 rekomandime per te dashuruarit

Blogu Leximtari dhe platforma Bukinist.al përcjell një përzgjedhje të romaneve që kanë përshkuar në mënyrën më të thellë pasionet njerëzore. Secili prej tyre mund të ishte një dhuratë e jashtëzakonshme për ditën e Shën Valentinit  “Po t’i flisja gjuhët e njerëzve e të engjëjve, por po të mos kisha dashurinë, do të isha porsi bronzi […]

12 libra per lexuesit e vegjel gjate veres 2022

Rekomandimet e platformës më të madhe të librit online, Bukinist.al për vogëlushët, me të cilët mund të kalojnë pushime magjika, plot aventura dhe fantazi. Tashmë, kanë nisur pushimet e verës dhe librat janë miqtë më të mirë për vogëlushët. Edhe këtë sezon platforma më e madhe online e librit, Bukinist.al ka bërë disa përzgjedhje, të […]

Mendo dhe bëhu i pasur – Përse ta lexojmë?

“Njeriu që studioi hapat drejt suksesit të 500 milionerëve” Afër një shekulli më parë, gazetari Napoleon Hill studioi mbi 500 milioner të cilët e kishin bërë vet pasurinë e tyre, përfshirë këtu Adrew Carnegie, Henry Ford, Rockfeller dhe Charles M. Schwab. Ai u përpoq të gjej nëse ka një lidhje mes këtyre njerëzve që ditën […]

10 vellimet poetike qe rekomandojme per lexim gjate vitit 2022

Blogu Leximtari ka bërë një përzgjedhje të autorëve të rinj që lëvrojnë vargun shqip gjatë kohëve të fundit. Mes botimeve që janë në qarkullim, ne rekomandojmë librat e Shqiponja Axhamit, Shqiptar Oseku, Alban Tufa, Elma Rama, Ilir Hysi, Nikoll Loka, Ardita Jatru, Ervina Halili, Ardiatike Lami dhe Meti Disha Në Ditën Botërore të Poezisë, më […]

6 libra non-fiction per tu lexuar ne kohe lufte

Rekomandimet e Leximtari.al per momentet me te veshtira te shoqerise njerezore. Stoiket dhe neo-stoiket, mendimtaret qe na duhen ne keto kohe trazirash globale: Mark Aurelius, Seneca. Epictetus, Viktor Frankl, Mark Manson dhe Ray Holiday si pjese e tradites stoike   Jeta njerëzore është e mbushur me plot sfida, të cilat duhen kapërcyer: Si të tilla, […]

8 romanet e luftes qe rekomandojme per lexim

Kryeveprat nga letërsia botërore që kanë pasqyruar konfliktet e mëdha në historinë njerëzore dhe që kanë mbetur si dëshmi të gjalla të pasojave dramatike që ka sjellë lufta mes nesh Letërsia na vjen në ndihmë në çdo kohë për të kuptuar përmasat dhe pasojat e luftës. Në të vërtetë, rrëfimi duket se ka lindur bashkë […]

11 propozime librash – dhurate per Shen Valentin

Nëse doni të dhuroni libra në ditën e të dashuruarve, më 14 shkurt, Bukinist dhe Leximtari ua bëjnë më të lehtë kërkimin dhe zgjedhjet: Romane të zhanrit romancë klasike dhe moderne, poezi dashurie, botime të ndaluara, tregime, dhe libra që na zbulojnë pasionet më të thella njerëzore. Se s’dashuronja-as un’ as ti, Po dashuronte dashurija: […]

Botimet Aleph – ja 5 librat qe rekomandojme

Shtëpia Botuese Aleph, drejtuar nga përkthyesi dhe poeti Gentian Çoçoli, sjell prurjet më të mira nga poezia, proza dhe eseistika bashkëkohore, duke rritur dhe pasuruar shijet e lexesve. Ne kemi përzgjedhur 5 libra, të cilët ua sugjerojmë lexuesve tanë Platforma më e madhe online e librit shqip, Bukinist.al ka në fokus gjatë muajit janar 2022 […]

Agim Baci: Librat qe rekomandoj per lexim

LISTA E LIBRAVE TE REKOMANDUARA NGA AGIM BAÇI 1- “Ngjizja e papërlyeme”, roman nga Agron Tufa, shtëpia botuese “Onufri” “Një pikturë e skllavërimit të njeriut në një sistem ku duhet të zhbëhet gjithçka, sidomos dashuria. Ljuba Borisovna, aktorja që gëlltit librin “armiqësor me sistemin” të të shoqit, mbetet shtatzënë me faqet e shkruara nga inxhinieri […]

11 librat qe i rekomandojme biznesit gjate vitit 2022

Blogu Leximtari dhe platforma më e madhe online e librit shqip, Bukinist.al përzgjedhin librat më të mirë për marketingun, menaxhimin, shitjet, lidershipin, motivimin dhe aspekte të tjera të drejtimit të një sipërmarrje  Kur përvoja e punës ecën krah për krah me marrjen e njohurive përmes librit apo formave të tjera të edukimit, rezultatet në një […]